Нагадаємо, що згідно ст.17 п.1 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», який вступив в силу з 20 березня 2018 року, замовник у межах своєї компетенції здійснює моніторинг наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, один раз на рік оприлюднює його результати на своєму офіційному веб-сайті у мережі Інтернет та у разі виявлення не передбачених звітом про стратегічну екологічну оцінку негативних наслідків для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, вживає заходів для їх усунення.
Заходи, що передбачені для здійснення моніторингу, розробляються у процесі стратегічної екологічної оцінки (СЕО) проєкту документа державного планування та затверджується замовником, який затвердив документ державного планування.
Моніторинг – це система постійного спостереження за явищами і процесами, що проходять в навколишньому середовищі і суспільстві, результати якого слугують для обґрунтування управлінських рішень.
Моніторинг здійснює замовник документу державного планування.
З метою забезпечення здійснення моніторингу замовник у разі необхідності може створювати моніторингові групи та визначати склад та напрямок їх роботи. Також, може бути залучена акредитована лабораторія, яка має право на виконання лабораторних досліджень різних аспектів довкілля: поверхневих вод, повітря, грунтів, парникових газів тощо.
В даному випадку мова йтиме про локальний моніторинг, об’єктом спостереження якого є простір одного джерела, а саме – населеного пункту або коремої його території.
Після моніторингу замовник за потреби може узгоджувати додаткові заходи та дії по запобіганню, зменшенню, усуненню об’єктів впливу господарської діяльності на довкілля.
Кабінет міністрів затвердив постанову про “Порядок здійснення моніторингу наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення”.
Для того, щоб населений пункт мав план розвитку, розробляються документи державного планування (ДДП): генеральний план, зонінг, детальний план території, комплексний план просторового розвитку території територіальної громади у відповідності з нормами законодавства. Але, якщо навіть усі проєктні рішення ДДП виконані у відповідності до нормативів, моніторинг компонентів довкілля (або навіть одного компоненту) може показати, що реалізація таких рішень може призвести до погіршення довкілля або до зміни їх якісних показників.
Наприклад, пекарня, яка розташована у відповідності до будівельних норм , але після проведення екологічного моніторингу може стати небажаним об’єктом для навколишнього природного середовища. Після здійснення детального аналізу грунту, повітря, грунтової води, тощо може виявитись, що даний об’єкт буде забруднювати усі аспекти екології та негативно впливати на врожаї та здоров’я людей і худоби. Тому, необхідно розробляти вищезазначені документи у комплексі із екологічним моніторингом навколишнього природного середовища, щоб одночасно розробляти систему майбутніх спостережень та вчасно реагувати на них.
Для органів самоврядування:
В свою чергу, виконання органами місцевого самоврядування відповідних програм сприятиме:
– належному забезпеченню органів місцевого самоврядування обґрунтованою, об’єктивною та достовірною інформацією про стан навколишнього природного середовища;
– поліпшенню управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та забезпеченню раціонального природокористування;
– оптимізації фінансових витрат на забезпечення функціонування системи моніторингу за рахунок підвищення ефективності використання наявних можливостей;
– оперативною реагуванню органів місцевого самоврядування на виникнення або загрозу виникнення надзвичайних ситуацій та належному контролю за їх розвитком і ліквідацією наслідків;
– поліпшенню координації дій суб’єктів моніторингу під час планування, організації та проведення спостережень і спільних заходів.
Для інвесторів:
Для жителів громади:
Для департаменту екології та природних ресурсів:
Повноцінна та актуальна інформація екологічного стану населених пунктів чи окремих територій завдяки якій стане можливим більш ефективно виконувати наступні завдання:
З огляду на все перераховане вище, будь-яке джерело забруднення навколишнього середовища, що перевищує норми закону, погіршує стан екології, комфортні умови для життя і негативно впливає на здоров’я проживаючих поруч людей і майбутнього покоління.
Щоб підприємства не отруювали навколишнє середовище своїми викидами, а люди дихали чистим повітрям і вживали придатну для пиття воду, тим самим зберігаючи своє здоров’я, важливо своєчасно проводити екологічний моніторинг навколишнього середовища. Замовити дану послугу можна в нашому проєктному бюро “Базис”, попередньо проконсультувавшись.
Важливо: сама система моніторингу не включає діяльність з управління якістю середовища, але є джерелом необхідної інформації для прийняття екологічно управлінських рішень.
В результаті здійснення моніторингу спеціалістами ПБ “Базис”, Ви також отримаєте рекомендації до майбутніх внесень змін до містобудівної документації, що дозволить переглянути комплексно або локально рішення щодо ефективного розвитку конкретної території.
В результаті здійснення моніторингу місцеві органи мають можливість розробити та погодити програми моніторингу, визначити різні компоненти довкілля, які підлягають контролю та встановити періодичність такого контролю.
Отже, як Ви вже зрозуміли, екологічний моніторинг навколишнього середовища – дуже важливий процес в житті кожного населеного пункту. Системний підхід, та дотримання законодавчих норм процедури дозволить отримати актуальні показники стану навколишнього середовища, застосувати їх для покращення екології та забезпечити підприємствам довгу ефективну роботу. Пропонуємо Вам замовити послугу “Моніторинг наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення” у проєктному бюро “Базис” – це збереже Ваш час та дозволить взаємодіяти з досвідченими спеціалістами.