25 жовтня 2022 року набрав чинність НОВИЙ Порядок «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 555 (далі – Порядок) зі змінами від 21 жовтня 2022 р. згідно Постанови № 1196 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. № 555».
Це, мабуть, єдиний документ у сфері містобудування, що проіснував без суттєвих змін більше 5 років.
Трохи історії.
Перші зміни до Порядку були внесені у липні 2013 року. Основні зміни стосувалися виключень, доповнень або заміні слів: 1) у пункті 3:
в абзаці першому слова “(у разі делегування їм таких повноважень)” виключити; абзац п’ятий після слів “через погоджувальну комісію” доповнити словами “(у разі її утворення)”; 2) в абзаці третьому пункту 11 слова “про утворення” замінити словами “щодо утворення”.
Наступними були зміни 2019 року, що стосувалися змін, пов’язаних з набранням чинності Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» у частині: врахуваннявимог цього Закону; оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні; встановлення строку в 10 днів з дати оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні, визначеного для проведення процедури громадського обговорення; визначення повноважень головуючому громадських слухань (в тому числі, складання протоколу, забезпечення аудіо- та/або відеофіксацію перебігу громадських слухань, тощо); надання пропозицій (зауважень) до містобудівної документації на місцевому рівні; заборони затвердження містобудівної документації без проведення громадських слухань, тощо.
Положення, що набрали чинність від жовтня 2022 року внесли низку змін до процедури проведення громадських слухань.
Для наочності продемонструємо основні зміни у вигляді схем.
Попередньо проінформуємо Вас про умовні позначення, які були використані у схематичних зображеннях.
Тож, розглянемо основні зміни:
Натомість, зазначено, що таке повідомлення оприлюднюється одночасно із оприлюдненням проекту містобудівної документації на місцевому рівні (в одному інформаційному повідомленні), а також додатково в окремому інформаційному повідомленні на офіційному веб-сайті замовника розроблення містобудівної документації за п’ять робочих днів до визначеної дати проведення громадських слухань.
Не зрозуміло, чому не просаний варіант розміщення такого повідомлення у друкованих засобах масової інформації (не менш, як у двох), згідно п. 4 статті 12 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», відповідно до якої пунктом 3в має містити інформації про дату, час і місце проведення запланованих громадських слухань. Тому, вважаємо за необхідність додати вищезазначений вид оприлюднення інформації до загальної схеми.
Деталізована інформація стосовно вільного доступу матеріалів проектів містобудівної документації, а саме: необхідно надати інформацію стосовно часу та місця, де можна ознайомитися з матеріалами проекту містобудівної документації на місцевому рівні на паперових чи інших твердих (матеріальних) носіях у вихідні дні та неробочий час.
Не зрозуміло, чому не наведена інформація стосовно відомостей про строк подання і строк завершення розгляду пропозицій. Аналізуючи п. 9 Порядку, приходимо до висновку, що наведена інформація стосується пропозицій (зауважень), що надійшли до проведення процедури громадських слухань або під час її проведення. Тобто, не надана інформація стосовно строку розгляду пропозицій (зауважень), що надійшли після проведення громадських слухань.
У п. 5 статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» наведений лише строк подання таких пропозицій, що становить не менш як 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні. Тому, вважаємо за необхідність додати вищезазначену інформацію до загальної схеми, як відомості, що має містити інформаційне повідомлення. Строк розгляду таких пропозицій (зауважень) можна прирівнювати до строку завершення розгляду пропозицій у процесі здійснення стратегічної екологічної оцінки.
Щоб отримати повну схему Порядку проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні надішліть запит на електронну адресу bazis.genplan.od@gmail.com.
Ми залюбки поділимося матеріалом та чекатимемо від Вас пропозицій або зауважень.