5 листопада 2020 року фахівці проєктного бюро “Базис” взяли участь у Всеукраїнському науково-практичному семінарі “Комплексні плани просторового розвитку територій територіальних громад, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій – нові види землевпорядної документації”, в ході якого були визначені основні тези щодо нововведень у містобудівній та землевпорядній сферах на 2021 рік:
✔️ Вводиться новий вид містобудівної документації на місцевому рівні – комплексний план просторового розвитку територій об’єднаних територіальних громад. Строк дії комплексного плану не обмежується. Розробником комплексного плану може бути суб’єкт господарювання, який має право здійснювати розроблення містобудівної документації та документації з землеустрою. Комплексний план підлягає експертизі.
❗ Такий вид містобудівної документації, як генеральний план населеного пункту та детальний план території зберігається. Але, у разі, якщо генеральні плани населених пунктів та детальні плани території у межах території територіальної громади, які відповідно до п.4 статті 16-1 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель”, визнані такими, що не відповідають вимогам законодавства та/або не узгоджуються з планувальними рішеннями комплексного плану, втрачають чинність одночасно з набранням чинності комплексним планом.
✔️ Містобудівна документація (генеральні плани та детальні плани територій) – отримала статус землевпорядної документації.
❗ Але разом з цим, генеральний план населеного пункту та детальний план території є містобудівною документацією на місцевому рівні.
Спікери семінару пропонували до застосування такого терміну, як просторове (територіальне) планування. Такий термін вже застосовується в європейських країнах та США у діяльності з планування, де визначається як координація практики та політики, що впливають на просторову організацію. Застосування такого терміну, за словами спікерів, допоможе уникнути колізій у цих сферах.
✔️ Плануються зміни до підзаконної бази, насамперед класифікатор цільового призначення земель, порядок розроблення містобудівної документації, тощо.
❗ В рамках ініціативи “Разом проти корупції” та проєкту USAID AGRO готується акт Кабінету Міністрів України щодо співвідношення між видами функціонального призначення території та цільового призначення земельних ділянок, що матиме ключове значення для узгодження землевпорядних та містобудівних проєктних рішень. Робота ще триває. Завершення планується у грудні 2020 року.
✔️ Очікується “Порядок розроблення комплексної схеми просторового розвитку території ОТГ”.
❗ Рахуючи, що комплексна схема просторового планування розвитку території ОТГ є міжгалузевою, а виконання робіт з землеустрою не може регламентуватися державними будівельними нормами, було прийнято рішення, що виконання нового виду документації буде регулюватися нормативно-правовими актами (Постановами Кабінету Міністрів України, тощо).
✔️ Очікується “Порядок визначення прибережних захисних смуг та водоохоронних зон водних об’єктів…” (ініціатор – Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України).
❗ На сьогодні прибережні захисні смуги та водоохоронні зони водних об’єктів відображаються в містобудівній документації за окремими проєктами землеустрою, згідно п 14.4.1 ДБН Б.2.2-12:2019 “Планування та забудова територій”. За відсутності таких проєктів землеустрою, при розробленні містобудівної документації на місцевому рівні надаються пропозиції щодо визначення меж прибережних захисних смуг з урахуванням ситуації, що склалася, та вимог Водного та Земельного Кодексу України. Такі пропозиції слід враховувати при наступному розробленні проєктів землеустрою щодо визначення їх меж.
✔️ Очікуються нові види землевпорядної документації:
❗ Одночасно з цим, у разі затвердження у встановленому порядку комплексного плану, згідно п.18 статті 16-1 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель” наступні види землевпорядної документації не розробляються:
- Схема землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці на територію відповідної територіальної громади;
- Проект землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів відповідної територіальної громади;
- Плани земельно-господарського устрою території населених пунктів відповідної територіальної громади;
- Проекти землеустрою щодо впорядкування територій для містобудівних потреб (для територій, на які затверджено детальні плани території, або для яких комплексний план містить планувальні рішення детальних планів територій);
- Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об’єктів (щодо обмежень у використанні земель, відомості про які підлягають внесенню до Державного земельного кадастру на підставі цього комплексного плану).
✔️ Планується створення єдиного інформаційного простору у містобудівній та землевпорядній сфері.
❗ Згідно п.15 статті 16 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель” протягом п’яти робочих днів з дня затвердження комплексного плану забезпечує внесення до Державного земельного кадастру та містобудівного кадастру відомостей про його об’єкти, що складають проектні рішення.
✔️ Планується перехід до електронного виду документації. Згідно п.13 статті 16-1 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель” – Комплексний план містить просторові дані, метадані та інші елементи, що складають його проектні рішення, і розробляється у формі електронного документа, формат якого визначається Кабінетом Міністрів України. Комплексний план підписують кваліфікованими електронними підписами відповідальні особи, які його розробили, – архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та сертифікований інженер-землевпорядник. У разі якщо у процесі розроблення комплексного плану його проект зазнав змін (після проведення громадського обговорення, експертизи тощо), такі зміни також засвідчуються кваліфікованими електронними підписами відповідальних осіб, які розробили комплексний план.
❗ Критично важливе завдання – визначити формат електронних документів комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, а також визначення формату файлу, що містить інформацію, яка відповідно до закону становить державну таємницю або належить до інформації з обмеженим доступом.
Посилання:
ЗАКОН УКРАЇНИ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель” 711-IX від 17 червня 2020 року (раніше законопроект 2280)